Göz kapağı estetiği operasyonları hakkında merak ettikleriniz – AB Clinic
English EN Türkçe TR
  • by Opr. Dr. Aslı Berker
  • 11 Ocak 2019
  • 90

Yaşlanmayla birlikte göz çevresindeki deri elastikiyetini yitirir ve göz kapaklarında değişimlere neden olur. Üst göz kapaklarındaki sarkmalar ve gözler altındaki şişkinlikler kişinin daha yaşlı ve yorgun gözükmesine yol açar. Bazen bu sarkmalar görmeyi bile engelleyecek hale gelebilir. Göz kapağı cerrahisi ile göz kapağı çevresindeki fazlalıklardan ve yaşlanma belirtilerinden kurtularak daha dingin ve genç bakışlar elde etmek mümkündür.

Gözkapağı cerrahisinin tıptaki adı blefaroplastidir. Blefaroplasti üst ve alt göz kapaklarındaki yağın aşırı gevşemiş deri ve kaslarla birlikte çıkarılması işlemidir. Ancak blefaroplasti göz kapaklarınızın dış köşesindeki kırışıklığı, diğer kırışıklıkları, gözlerinizin altındaki koyu halkaları ve kaşlarınızdaki sarkmayı gidermez.

Göz kapağı operasyonları kimlere yapılır? Kimlere yapılmaz?

Blefaroplasti hastaları genellikle 35 yaş ya da üzerindedir, ancak ailenizde göz kapaklarında sarkma ve şişme sık görülüyorsa, daha genç yaşta da bu operasyona karar verebilirsiniz.

Az sayıdaki bazı tıbbi sorun, blefaroplastiyi daha riskli hale getirmektedir. Bunlar arasında tiroid problemleri (hipotiroidizm ve Graves hastalığı gibi), göz kuruluğu ya da yetersiz gözyaşı salgısı, hipertansiyon ya da diğer dolaşım bozuklukları, kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet bulunur. Retina dekolmanı ya da glokom gibi göz hastalıkları da daha dikkatli olmayı gerektirir. Eğer bu saydığımız ve benzeri durumları yaşıyorsanız planlama aşamasında bu bilgileri bizimle paylaşmalısınız.

Operasyon öncesinde planlama aşamasında kullandığınız herhangi bir ilaç varsa bunu bildirmelisiniz. Sigara iyileşmeyi yavaşlattığından operasyon öncesinden bırakmanızı tavsiye ederiz. Herhangi bir alerjiniz varsa bunu da bizimle paylaşmalısınız.

Göz kapağı estetik cerrahisi sırasında nasıl bir işlem uygulanır?

Tipik bir işlemde göz kapaklarınızın doğal çizgilerinde; üst göz kapaklarındaki deri kıvrımında ve alt göz kapaklarında hemen kirpiklerin altında yer alan bölgede kesiler yapılır. Kesiler göz kapaklarının dış köşesindeki kırışığa ya da gülerken belirginleşen kırışıklığa kadar uzanabilir. Bu kesiler boyunca çalışarak, deriyi altında bulunan doku ve kaslardan ayırıp, aşırı yağı alır ve genellikle sarkmış durumdaki deri ve kas dokusunu çıkartırız. Daha sonra kesiler çok ince dikişlerle kapatılır.

Alt göz kapaklarınızın altında belirgin yağ torbaları varsa ve bu bölgeden deri çıkartılması gerekmiyorsa, transkonjunktival blefaroplasti adı verilen işlem gerçekleştirilebilir. Alt göz kapağınızın içinde, görülebilir iz bırakmayan bir kesi ile operasyon gerçekleştirilir. Bu işlem genellikle daha kalın ve elastik derisi olan genç hastalarda uygulanır.

Göz kapağı cerrahisi sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar nedir?

Birkaç gün boyunca başınızı yukarıda tutmanız ve şişkinlikleri ve morlukları azaltmak için soğuk kompresler kullanmanız gerekecektir. Morlukların derecesi kişiden kişiye değişmekle birlikte kremler yardımı ile bir hafta içinde kendiliğinden geçer. Bir iki hafta boyunca gözlerinizde yapışma hissi olabilir. Başlangıçta göz kapaklarınız kuruyabileceği ve gözlerinizde yanma ya da kaşınma olabileceği için, göz damlası kullanmanız önerilir. İlk haftalarda aşırı göz yaşı salgısı, ışığa karşı duyarlılık olabilir.

Dikişler işlemden 5-7 gün sonra çıkartılır. Dikişler alındıktan sonra gözlerinizin çevresindeki şişlik ve renk değişikliğinin yavaş yavaş azalmasıyla birlikte, kendinizi daha iyi hissetmeye ve daha iyi görünmeye başlayacaksınız.