Liposuction ve bölgesel zayıflama nedir? Nasıl uygulanır? – AB Clinic
English EN Türkçe TR
  • by Opr. Dr. Aslı Berker
  • 19 Ocak 2019
  • 76

Yağ hücreleri vücudumuzun enerjisini dengeleyen dokulardır. Hem deri altında hem de karın içinde organları koruyucu yastıklar halinde bulunurlar. Organları koruyucu özellikleri dışında bazı hormonları da salgılarlar. Yağ dokusunun fazlasıyla artması sağlık ve güzellik açısından olumsuzluklar yaratır. Karın içi yağ dokusunun artması kalp ve akciğer rahatsızlıklarına yol açarken deri altındaki yağ dokusu orantısız bir vücut görünümüne neden olur.

Yağ hücreleri ergenliğe kadar sayıca artsa da erişkin hayatta sadece yapısal olarak genişler. Kilo alıp verdikçe yağ hücreleri genişleyip daralırlar. Liposuction yönteminde deri altındaki yağ dokuları emilerek sayıca azaltılır, diyet ve egzersizle kurtulamadığınız yağ hücreleri kalıcı bir şekilde uzaklaştırılır.

Liposuction nedir?

Liposuction, vücuttaki yağların emilerek kalıcı olarak uzaklaştırılması işlemidir. Diyet ve egzersizin yerini alamasa da, liposuction geleneksel kilo verme yöntemlerine yanıt vermeyen inatçı bölgelerdeki yağın çıkartılmasını sağlayabilmektedir. Liposuction günümüzde plastik cerrahlar tarafından en sık uygulanan işlemlerden biridir.

Liposuction benzeri pek çok kelime kullanılıyor: lipoliz, liposhaping, lazer liposuction. Bunların birbirinden farkı nedir?

  • Lipoliz, bazı mezoterapi ilaçları kullanılarak uygulanan bir yöntemdir. Lipoliz sayıca çok az miktarda yağ parçalayabildiğinden liposuction’ın yerini hiç bir zaman tutmamaktadır.
  • Liposhaping, liposuction ile fazlalık olan yerlerden alınan yağın bir kısmı ile eksik olan bölgelere yağ enjeksiyonu olarak aktarılması yöntemidir. Böylece hem yağ alma hem de dolgu ile vücut yeniden şekillendirilmiş olur. Liposhaping en iyi sonuçların elde edildiği yöntemlerdendir.
  • Lazer liposuction da yağlar lazer enerjisi kullanılarak parçalanır ve geleneksel yöntem ile emilir. En büyük avantajı gevşek derisi olanlarda daha fazla sıkılaştırma sağlamasıdır.

Liposuction yağ birikimi olan her bölgede uygulanabilir. Liposuction karın, kalça, uyluk, diz, üst kol, çene, yanak ve boyun dahil olmak üzere vücudun pek çok bölgesinin biçimlendirilmesine yardımcı olur.

Liposuction ile en çok ne kadar yağdan kurtulurum?

Liposuction ile alınan yağ miktarı hastanın kilosunun %10’unu geçmemelidir. Örneğin 60 kilo olan bir kişide alınacak miktar maksimum 6 litredir. Ancak unutulmamalıdır ki liposuction bir kilo verme yöntemi değildir. Bu nedenle güvenli bir aralık olan 2 ila 5 litre arasında kalmayı tercih ederiz.

Liposuction öncesinde koruyabileceğiniz en uygun kiloya gelmeniz önemlidir. Eğer yoğun egzersiz ve diyetle kilo verdiyseniz ve tekrar kilo alacağınızı düşünüyorsanız kilo aldığınızda liposuction sonuçları olumsuz olarak etkilenecektir.

Operasyon öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız bunları ilk görüşmede bize bildirmeli ve bırakmalısınız. Operasyon sonrası iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla operasyon öncesinde sigarayı bırakmalısınız. Sınırlı vücut bölgelerinde yağ alınacaksa, yalnızca etkilenen bölgeyi uyuşturan lokal anestezi kullanılabilir ve işlem sırasında daha gevşemiş halde olmanız için, lokal anesteziyle birlikte intravenöz sedasyon (damardan sakinleştirici ilaç) uygulanabilir. 2 bölgeden fazla alanda, büyük miktarda yağ alınacak olanlarda- genel anestezi altında bu işlem gerçekleştirilir.

Liposuction sırasında nasıl bir işlem uygulanır?

Liposuction için gereken süre bölgenin boyutlarına, çıkartılan yağ miktarına, anestezinin tipine ve kullanılan tekniğe göre büyük değişiklik gösterebilir. Örneğin küçük bir bölgeden yağ alınıyorsa yarım saatte işlem tamamlanabilir. Oysa eğer tüm karın, kalça, sırt için bir arada liposuction işlemi uygulanıyorsa ortalama 2 saat sürecektir.

Liposuction için deride yapılan 1-2 mm’lik küçük bir kesi aracılığıyla içeriye küçük bir kanül (ucu delikli ince boru) yerleştirilir ve bu kanül aracılığıyla deri altındaki yağ vakumlanarak dışarı alınır. Kanül ucundaki emici güç, bir vakum pompası ya da büyük bir şırınga olabilir. Yağların çıkartılmasından önce cilt altına ilaçlı bir sıvı uygulanır. İntravenöz tuzlu su çözeltisi, lidokain (bir lokal anestetik) ve epinefrinden (kan damarlarını büzüştüren bir ilaç) oluşan karışım yağ dokusunun daha kolay çıkartılmasına olanak tanır, kanamayı azaltır ve cerrahi sırasında ve sonrasında anestezi sağlar. Sıvı enjeksiyonu, cerrahi sonrasındaki morlukları da azaltır.

Yağ alınan bölgenin büyüklüğüne göre hastanede bir gece kalmanız gerekebilir. Ancak çoğunlukla hastalar bir kaç saat sonra hastaneden çıkacak kadar kendilerini iyi hissederler.